Ülke Hakkında

Ülke Hakkında ; Balkanların ve dünyanın en yeni ülkesi konumundadır. Kosova 2 milyonun civarında bir nüfusa sahiptir. Bu nüfusun yaklaşık %90 ı Müslümandır. Müslümanların ise %80 ini Arnavutlar oluşturmaktadır. Kuzeybatısında Karadağ, kuzey ve doğusunda Sırbistan, güneyinde Makedonya ve güneybatısında Arnavutluk yer almaktadır. En büyük yerleşim merkezi Priştine’dir. Priştine ayrıca Kosova’nın başkentidir. Kosova karasal iklime sahiptir. Kışları soğuk ve kar yağışlı, yazları sıcak ve kuraktır.

Yıl boyunca sıcaklıklar arasında büyük farklılıklar gözlenmektedir. Yazın 40 derecelere çıkan sıcaklık kışın eksi 20 dereceye kadar inebilmektedir. Kosova’nın dili Arnavutçadır. Diğer dilleri ise Sırpça ve İngilizce’ dir. Para birimi Euro’dur.

Ülke Hakkında, Kosova Tarihi

Kosova tarihi, günümüzdeki bağımsız Kosova Cumhuriyeti’nin sınırları içinde kalan toprakların tarih öncesi dönemlerden günümüze uzanan bir tarihini kapsar. Kosova’ya tarih öncesinden yerleşen ilk Hint-Avrupa halkları İlliryalılar ve Traklardır. 850-1018 yılları arasında Kosova, Tuna Bulgar Hanlığının bir parçası olmuştur. 13.yüzyılda Sırpların 14.yüzyılda ise Osmanlıların eline geçmiştir.1992 yılında Yugoslavya’nın parçalanmasından sonra Sırbistan’ın sınırları içinde kaldı. Ancak Sırbistan hükümeti Arnavut kökenli olan Kosova halkının özerkliğini kabul etmedi.

Kosova 17 Şubat 2008 yılında bağımsızlığını ilan etti. Kosova Cumhuriyeti’ni tanıyan ilk devletlerarasında Türkiye de bulunmaktadır. Dünyanın en yeni devleti konumundadır. Sırbistan, Karadağ, Makedonya ve Arnavutluk ile sınır komşusudur.1999 yılında Sırp saldırıları nedeniyle birleşmiş milletler kontrolüne girdi ve yeni bir geleceğe adım attı.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!