Kosova'daki Eğitim Sistemi

Kosova’daki Eğitim Sistemi

Her yıl liseden mezun olan binlerce öğrencinin aklındaki en büyük sorulardan bir tanesi de Avrupa’daki herhangi bir üniversitede okumalarının mümkün olup olmadığıdır. Bunun nedeni ise Avrupa’daki eğitim sisteminin çok büyük bir gelecek vaad etmesi ve gençleri kendisine çekebilmesidir. Ancak bu üniversitelerin çok ciddi fiyatlara sahio olduğu ve bu nedenle ancak belli bir kesimin gidebildiği bilinmektedir. Bu nedenle de birçok kişi uygun fiyatlı olan Avrupa üniversiteleri tercih etmeye doğru yönelmektedir. Bunlardan bir tanesi olan Priştine Universum Üniversitesi Avrupa’daki en uygun fiyatlı üniversitelerden bir tanesi olarak bilinmektedir.

Kosova’daki Eğitim Sistemi

Ayrıca gerek bilimsel faaliyetlerde olan yoğun çabası, gerekse de uygulamalı eğitimdeki başarıları sayesinde en çok tercih edilenler arasında olmayı başarmıştır. Ayrıca Kosova’daki bir diğer problem de genellikle öğrencilerin kafasını karıştıran Dil problemi olmaktadır. Kosova’daki Eğitim Sistemi İngilizce olabilmekte ve bu da öğrenciler için çok büyük bir fırsat ortaya çıkarmaktadır. Ancak Priştine Universum Üniversitesi’ndeki bölümler İngilizce destekli olmakta geriye kalanlar ise daha çok Arnavutça ve İngilizce eğitim diline sahiptir. Kosova’daki Eğitim Sistemi bağlamında değerlendirildiğinde eğitim süresinin 3-4 yıl arasında olduğu, yüksek lisansın ise 2 yıl olduğu bilinmektedir. Ancak Tıp eğitimi 6 yıl olmakla birlikte, diş hekimliği eğitimi 5 yıl sürmektedir. Bununla birlikte öğrenciler Kosova Üniversitesi’nde hazırlık okulları okuyarak; İngilizce, Arnavutça, Sırpça, hırvatça dillerinde eğitim almaktadır.

Yani bir öğrenci eğer Tıp eğitimi almak istiyorsa; 6 yıl ile birlikte aynı zamanda bir yılda hazırlık okuyarak eğitimini 7 yılda tamamlamış oluyor. Bunu diğer tüm lisans bölümlerine ekleyerek hesaplayabilirsiniz. Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak ve işlemlerinizi A’dan Z’ye gerçekleştirebilmek için EuroStar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişime geçebilir veya bürolarına ziyaretlerde bulunabilirsiniz. Dilerseniz bu Kurumu ziyaret ederek kahve eşliğinde sohbet ederek eğitim planlamanızı yapabilirsiniz.

Kosova’da eğitim masrafları yaklaşık olarak ne kadardır?

Priştina Universum Üniversitesi, fiyat olarak her bir bölüm için 1000 ile 1200 Euro arasında değişmektedir. Bu farkın oluşmasındaki en büyük etken ise daha çok sizin belirlediğiniz bölümden kaynaklıdır. Yani Sosyoloji bölümünü tercih eden birinin ödeyeceği ücret ile Tıp Fakültesi’ni tercih eden birisinin ödeyeceği ücret bir olmayacaktır. Öğrenciler tarafından en çok merak edilen bir diğer konuda Kosova’daki yaşam masrafları olmaktadır. Kosova’daki yaşam masrafları; konaklama ve ulaşım dahil olmak üzere 150 euro ile 300 euro arasında bir orana sahiptir. Gerek Kosova’daki Eğitim Sisteminin güçlü ve bilimsel olması, gerekse ve eğitim masraflarının çok düşük olması gibi nedenlerden dolayı; Priştine Üniversitesi en çok tercih edilen üniversitelerden bir tanesi olmayı başarmıştır. Tüm bunlara ek olarak Kosova’daki eğitim sisteminde Türkiye’deki gibi vize ve final sınavları yapılıp transkriptiniz de aynen Türkiye’de olduğu gibi belirlenmektedir. Bu nedenle Kosova’daki bir üniversiteye geçiş yapan öğrencinin hiç zorlanmadan eğitimine devam edeceği tahmin edilmektedir.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!