Kosova Amerikan Üniversitesi

Kosova’da Eğitim Sistemi

Avrupa’da yurtdışı eğitimi alarak kariyerini istediği alanda yönlendirmek isteyen on binlerce öğrencinin seçenekleri arasında ilk sırada Kosova geliyor. Kosova’da eğitim sistemi gereğince özellikle yüksek okul öğrenimi görmek isteyen öğrencilerin hiçbir zaman için mağdur edilmemesi sağlanıyor. Yapılacak olan üniversite kayıt işlemlerinde özellikle öğrencilerden sadece liseyi bitirmiş olmaları talep ediliyor.

Liseyi bitirmemiş olanların kayıt olamayacağı gibi, sınavlara giren veya girmeyen ayrımı yapılmadan kayıt işlemlerinin gerçekleştirilmesi sağlanıyor. Hangi ülkede yaşadığınız veya Kosova’ya daha önce gelip gelmediğiniz de fark etmeksizin kayıtla ilgili başvuruyu yapabilirsiniz.

Öğrencilerin sadece Kosova’da yaşıyor olması gerekmediği gibi, yaptıkları başvuruların ardından olumlu sonuçla karşılaştıkları taktirde direkt olarak Kosova Üniversitesi bünyesinde örgün eğitim almaları mümkün oluyor. Hiçbir zaman için öğrencilerin geçiş yapmasıyla ilgili faaliyetlerde veya direkt olarak dikey geçiş işlemlerinde Kosova Üniversitesi bünyesinde eğitim sistemi değiştirilmeyecektir.

Lise ve üzerinde eğitim almış kişilerin üniversite birinci sınıftan başlayarak eğitimlerini sürdürebilecekleri gibi, ön lisans diploması bulunanların da lisans tamamlamasına imkan tanınıyor. İki yıllık ila altı yıllık arasında değişen sürelerde lisans öğrenimi alınabilecek bölüm sayısı 71 olarak belirlenmiştir. Kosova’da eğitim sistemi sayesinde özel olarak sınav şartlarıyla karşılaşmadan üniversiteye gidebiliyorsunuz.

Kosova Üniversitesi

Kosova Üniversitesi tarafından Türkiye’de alınabilecek eğitimin diploma denklik değerlerini aynı şekilde Kosova’da öğrencilere sunduğu görülüyor. Bu durum, Türkiye’de veya Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde yüksek öğrenim imkanından yararlanıldığında kazanılacak olan tutarda olduğu gibi imkanlardan yararlanılmasını sağlıyor. Kosova’da eğitim sistemi tamamen öğrencileri destekleyen ve talep ettikleri bölüme özel bir şekilde bölümlerin genel şartlarından yararlanmalarını sağlayan bir sistemdir. Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerin ülke genelinde geçerli olan diplomalarının denklik şartları Kosova’da bulunan Priştine Üniversitesi için de geçerlidir.

Toplamda 71 bölüme ev sahipliği yapan kurumun bünyesinde özellikle öğrenim imkanı tanınan 15 fakültenin her birinde Arnavutça ve Sırpça dillerine de yer veriliyor. Ayrıca sistem itibariyle İngilizce destekli derslere katılımın da son derece yoğun olması, her zaman için yeni müfredattan yararlanmayı sağlıyor. Denklikle ilgili herhangi bir eksikliği bulunmaması sayesinde her ülkede geçerli olan Kosova üniversiteleri diplomalarının 71 bölümde de 2 ila 6 yıllık sürelerde verilmesi mümkün oluyor.

Yüksek lisans ve doktora diplomaları talep eden ve bu alanda kendini geliştirmek isteyen öğrenciler için de resmi eğitim dillerinde, üniversite bünyesinde bulunan bölümlerde öğrenim imkanları tanınmaya devam ediliyor. Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile görülebilir ve toplamda 71 bölüm bulunan Priştine Üniversitesi bünyesinde hangi bölüm için ne kadar ödeme yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Ödemelerin hiçbir zaman için yıllık ücretlerinin dışına çıkılmayacağı gibi, öğrencilerden bölümlere kayıt yapılmasıyla ilgili süreçte herhangi bir ekstra sınav belgesi talep edilmeyecektir. Öğrencilerin her biri sadece kendileri tarafından istenen bölümlerde öğrenim görmek amacıyla yapacakları başvurular sayesinde Kosova Priştine Üniversitesi bünyesinde kariyerlerini şekillendirebiliyorlar.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!