Kosova Üniversiteleri Tıp Fakültesi

Kosova Üniversiteleri Tıp Fakültesi

Kosova’da öğrenciler tarafından Kosova üniversiteleri tıp fakültesi ile ilgili başvurulara yoğun bir ilginin olduğu biliniyor. Yerli öğrencilerin gerçekleştirdiği başvurulara ek olarak, yurt dışından binlerce öğrencinin de tıp fakültesinde öğrenim görmek istediği biliniyor. Başvuruların Türkiye’den gidecek olan öğrenciler tarafından da hiçbir sınav şartı veya sınavla ilgili puan öne sürülmesi gerekmeden gerçekleştirilmesi sağlanıyor. Avrupa’nın dört bir yanından öğrenciler tarafından ilgi gösterilen Kosova Priştine Universum Üniversitesi tıp fakültesi ile özel olarak imkanlar tanınıyor.

Priştine Üniversitesi bünyesinde sadece yerli öğrencilerin değil, ağırlıklı olarak yurt dışından gelen öğrencilerin bulunduğu biliniyor. Bu nedenle sadece Sırpça ve Arnavutça dilleriyle değil, İngilizce destekli öğrenim görülmesi sağlanan bölümlere de yer veriliyor. Kosova’ya yapılacak olan seyahatlerde oturum izni alan yabancı öğrenciler, iki yıl ila altı yıl arasında değişiklik gösteren tüm bölümlere sınav veya geçiş şartı bulunmadan kayıtlarını yaptırabiliyor. Kosova üniversiteleri tıp fakültesi için altı yıllık eğitim sonrası alınan diploma, diğer ülkelerde de geçerlidir.

Kosova Üniversitesi Tıp Fakültesi

Tıp ile ilgili gerçekleştirilecek olan başvurularda sadece bölümlerin genel başvuru şartlarına göre değil, üniversite tarafından belirlenen politikalara göre kayıt yapılması sağlanıyor. Öğrencilerin lise üzerinde bir okuldan mezun olduklarını belirten belgenin/diplomanın bulunması halinde Kosova’da okumaları için herhangi bir engel bulunmayacaktır. Daha önce tıp alanında lisans veya yüksek lisans diploması aldıysanız, bir üst aşamada öğrenim görmek için herhangi bir yaptırımla karşılaşmazsınız.

Taban puanı olarak tanımlanan bir bölüm tercihine dair sistemin belirlenmemiş olması da bu alandaki tüm işlemlerin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlıyor. Özellikle Kosova üniversiteleri tıp fakültesi başta olmak üzere, diğer fakültelerdeki gibi puansız kayıt olanaklarını öğrencilerine sunmaya başlamıştır. Mağduriyet oluşmaması, her zaman için tıp bölümünde 6 yıl boyunca devam edecek olan eğitim faaliyetlerinin olumlu sonuçlanması sağlanıyor. Son dönemde sadece 1800 Euro ila 2500 Euro arasında ödeme yapılması talep edilerek öğrencilere sunulan imkanlar, tıp fakültesinde derslere katılma sürecini destekliyor. Yaptığınız başvuruda hangi dilde eğitim alacağınıza ve kontenjanına bağlı olarak tıp fakültesi ile ilgili belirlenmiş olan farklı ücretlerden yararlanabilirsiniz.

Türkiye’den ve Kosova’da öğrenim görmek isteyen öğrencilerin son derece yoğun olduğu diğer ülkelerden yapılan başvurularda Kosova Üniversitesi tarafından kontenjanlara göre alım yapılıyor. Öğrencinin sağlık meslek lisesi okuyup okumadığı veya hangi bölümde lise, ön lisans eğitimi gördüğüne bakılmıyor. Öğrencinin başarılı bir tıp öğrencisi olması ve kariyerini bu alanda şekillendirmesi için gerekli girişi imkanları tanınıyor. Geri kalan öğrenim süreci ise tamamen öğrencinin başarısına bağlı olarak altı yıl boyunca devam ediyor. Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile görüşerek direkt olarak tüm bölümler hakkında bilgi alabilir ve bölümlerin yıllık ücretlerini de öğrenebilirsiniz. Yıllık ücretlerin ödenmesi zorunlu olduğu için, bu işlemlerin mutlaka genel kurallara uygun şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!