Kosova'da Üniversite Denklik

Kosova’da Üniversite Denklik

Kosova’da özel olarak öğrenciler tarafından yapılan bölüm başvurularıyla birlikte üniversite eğitimi görmek mümkün oluyor. Kosova üniversiteleri denklik ile ilgili herhangi bir mağduriyet yaşatmayacak şekilde oluşturulmuş olmaları ve belirledikleri politikaları nedeniyle dikkat çekiyorlar. Türkiye’den çok sayıda öğrencinin Kosova’ya öğrenim görmek için gelmesinin temel sebebi ise özellikle bölümlerinin Türkiye’de de geçerli olmasıdır.

Bulundukları ülkelerde istedikleri bölüme gitmeleri mümkün olmayan öğrencilerin, Kosova’da kendi istedikleri bölüme başvurmaları sağlanıyor. Kosova’da ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrenimi görmek isteyen öğrencilerin yoğunlukta olduğu 71 farklı bölüm bulunuyor. Tüm bu bölümlerin 15 fakültede öğrenciler için denklik şartlarına uygun öğrenim imkanları tanıdığı görülüyor.

Üniversiteyi hukuk, tıp, mimarlık, inşaat gibi bölümler için kendi isteğine uygun şekilde okumak isteyen bireylerin başvurdukları üniversitelerin başında Kosova Priştine Üniversitesi geliyor. Hem Türkiye’den hem de Kosova’nın civar ülkelerinden başvuruda bulunan öğrenci sayısı her dönem artış gösteriyor. Son dönemde 40 bin öğrencinin bulunduğu bilinen Kosova Üniversitesi bünyesinde özellikle tüm bölümler için kaliteli eğitim imkanı tanınıyor. Başvuracağınız bölümde okuma imkanına sahip olacak öğrenciler arasında bulunabilmeniz için Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile görüşebilir ve bölümle ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Kosova’da Üniversite Denklik

Kosova Üniversitesi bünyesinde özel olarak verilen eğitim sayesinde hem Türkiye’de hem de diğer ülkelerde öğrencilerin geçerli bir diplomaya sahip olması sağlanıyor. Kosova dışındaki diğer ülkelerde de geçerli olmasının talep edilmesinin temel sebebi, öğrencilerin aldıkları eğitimin her ülkede tanınmasıdır. Bu sayede yurt dışından öğrenciler gelebileceği gibi, farklı bir ülkeye göç etmek durumunda kaldıklarında, yıllarca gördükleri eğitim de kabul edilecektir.

Denklik bulunmayan okullar ve bölümlerde ise böyle bir durum söz konusu olmadığı için sadece öğrenim görme imkanı tanınan ülkelerde geçerli olması sağlanıyor. Kosova Üniversiteleri denklik şartlarına uygun, her zaman için özellikle yurt dışında da geçerli olacak şartlarla öğrenim imkanı tanınıyor.

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bilinen diplomanın geçerli olduğu ülkeler için herhangi bir girişimde bulunmanız gerekmeden, bölümlere kaydınızı yaptırabiliyorsunuz. Hem öğreniminizi sınava girmeniz gerekmeyen bir bölüm için sürdürebiliyor hem de farklı bir ülkede geçerli olmasını sağlayabiliyorsunuz. Kosova’da derslere katılacak olan öğrencilerin sadece tıp, hukuk, inşaat ve mimarlık gibi İngilizce destekli bölümlerin dışındaki bölümlerde de bölümlerin olanaklarından yararlanmaları sağlanıyor. Danışmanınızla görüşebilir, hangi bölüm için kayıt yaptırmak istediğinize bağlı olarak kayıt işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Kosova üniversiteleri denklik açısından öğrencileri mağdur edecek bir kurum şartları bulundurmaması sayesinde, tüm öğrenciler kontenjan doğrultusunda kayıt yaptırabiliyor.

Kosova Priştine Üniversitesi sayesinde hiçbir sınava girme şartıyla karşılaşmadan bölümler için kayıt başvurusunda bulunabilirsiniz. Özellikle Priştine Universum tarafından belirlenen bu kuralla öğrencilerin de denklik problemi yaşamaksızın diplomalarını diğer ülkelerde de kullanmalarını sağlıyor. Kosova’da İngilizce destekli olan bölümlere de katılmanız mümkün oluyor.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!