Priştina Üniversitesi

Kosova Üniversiteleri Olanakları

Öğrencilerin son dönem hayalleri arasında lise sonrası eğitimlerine yurt dışında devam etmek yatmakta. Önemli bir karar olan üniversite hayatı için iyi bir okul iyi bir ülke bulmak çoğu zaman epey maliyetli olmakta. Çocuklarının hayalini gerçeğe dönüştürmek ve etiğim hayatlarını en iyi şekilde devam etmesini sağlamak isteyen aileler ise bütçeleri gereği okul seçimi yaparken zorlanmaktadırlar. Kosova üniversiteleri olanakları bakımından son birkaç yıl içinde çok fazla dikkat çeken ülkelerden biri olmaya başladı. Eğitim şartlarının uygun maliyetlerde olmasının yanı sıra eğitim seviyesinin Avrupa kalitesinde olması da hem aileleri hem de öğrencileri etkilemektedir.

Kosova’da Nasıl Okunur?

Üniversite denildiğinde kuşkusuz ilk akla gelen sınavlar ve taban puanları olmaktadır. Birçok okul öğrenci kabulü yaparken sınav ya da puan kısıtlaması sunmaktadır. Avrupa’nın birçok ülkesinde durum bu haldeyken Kosova’da puansız ve sınava girme zorunluluğu olmadan hem okul hem de branş seçimi yapabilmektesiniz.

Hukuk bölümünden tıp bölümüne kadar aranılan her bölüm ülkedeki üniversitelerde bulunmakta. Üstelik 2 yıllık mezunlar için direk dikey geçiş hakkı da tanınmakta. Bu sayede eğitim hayatı yarıda kalmadan kolaylıkla devam edebilmektedir. Sınav yok puan yok.

Kosova üniversiteleri olanakları son derece uygundur. Harç paraları birçok ülkeye göre geride kalmaktadır. Okunacak bölüme okunmak istenilen dil seçimine göre fiyatlar değişirken inşaat, mimarlık, hukuk gibi bölümlerde okumanın maliyetleri ortalama 1800 ila 2500 Euro arasında değişmektedir.

Priştine Universum üniversitesi öğrenciler için Hırvatça, Boşnakça, Arnavutça, Sırpça, İngilizce gibi diller üzerinden eğitim imkânı sunarken seçeneklerin arasına İngilizce de eklemektedir.

Özellikle en sık tercih edilen inşaat, mimarlık ve hukuk gibi alanlarda İngilizce eğitim alınmasının mümkün olduğu bir okul olması Türkiye’den de çok fazla ilgi görmesini sağlamaktadır.

Kosova üniversiteleri olanakları içinde en merak edilen barınma ihtiyacının nasıl karşılandığıdır. Ülke bu konuda oldukça ekonomik şartlar sunmakta. Öncelikle üniversite içinde bulunan öğrenci yurtları son derece ekonomik kalma yerlerinden biridir. Hem temiz olması, hem kampüs içinde olması hem de uygun fiyata kullanılabilir olması yurt dışından gelen öğrenciler için bulunmaz bir fırsattır. Genellikle ilk yıllarda öğrenci yurtlarında kalınması ülkeyi ve okulu tanıma açısından öğrencilerin sıklıkla tercih ettikleri yerlerdir.

Bir diğer seçenek ise ülkede yer alan kiralık dairelerdir. Eşyalı şekilde kiralamanın mümkün olduğu dairelerinde kiralık bedelleri de son derece makul aralıklardadır. Bu sayede öğrenciler dilerse tek başlarına dilersen anlaştıkları arkadaşlarıyla kiralık bir dairede de okul hatalarına devam edebilmektedirler.

Ülkenin sosyal hayatı içinde de çok fazla paralar harcanmasına gerek kalmadan keyifli günler geçirilmektedir. Genel anlamda ekonomik olan ülke öğrenciler için ilk tercihler arasında yer almakta.

Kosova’da nasıl okurum, başvuruları nasıl yaparım diye merak edenler için Eurostar yurtdışı eğitim danışmanlık büroları 1993 yılından beri bu alanda hizmet vermektedir. Gerekli tüm bilgileri ilgili ofislerden alabilmektesiniz.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!