Kosova Üniversiteleri Geçiş

Kosova Üniversiteleri Geçiş

Kosova’da kaliteli ve uzun vadeli eğitim almak için gerekli olan tüm işlemleri Kosova üniversiteleri geçiş şartlarına uygun bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Yurtdışı eğitiminin en kaliteli şekilde görülebileceği yerlerden bir tanesi olan Kosova Üniversitesi, özellikle kendi dillerinde öğrenim görebileceği bölümler oluşturmuştur. Bunlar arasında İngilizce destekli bölümlerin de bulunuyor olması, Türkiye’den öğrencilerin geçiş yaparak Kosova’da öğrenimlerini sürdürmelerini sağlıyor.

Özellikle hukuk, tıp, diş hekimliği, mimarlık ve inşaat bölümlerinde yoğunluğun bulunmaması, öğrencilerin her zaman için geçiş yapmalarını kolaylaştıran bir durumdur. Kontenjanın dolmadığı durumlarda öğrenciler kendi bölümlerinden ve üniversitelerinden, Priştine Universum Üniversitesi’ne geçiş yapma imkanına sahip oluyorlar.

Kosova Üniversitesi Dikey Geçiş

Öğrenim gördüğünüz bölümün hangi üniversitede olduğu fark etmeksizin, ön lisans diplomanızı aldığınız taktirde dikey geçiş yapma imkanına sahip oluyorsunuz. Ayrıca eğer talep ederseniz, belirlediğiniz bölümde kaldığınız yerden öğreniminizi Kosova üniversiteleri geçiş şartlarına uygun bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz. Kosova Üniversitesi tarafından özellikle bölümler için her dönem dikey geçiş yapılmasına izin veriliyor.

Türkiye’de olduğu gibi Kosova’da da tanınan bu imkan sayesinde öğrenciler hem istedikleri bölüme hem de istedikleri üniversiteye geçme olanağına sahip oluyorlar. Adalet veya buna denk bir bölümde öğrenim görüyorsanız, hukuk bölümüne geçiş yapabilmeniz için dikey geçişle ilgili belirlenmiş olan kurallara uymanız yeterli olacaktır.

Ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora seviyelerinde üniversiteler arası geçişe Kosova’da herhangi bir engel çıkarılmıyor. Öğrenciler istedikleri bölüme, genel geçiş kurallarına uygun olmak kaydıyla geçme imkanına sahip oluyorlar. Kosova üniversiteleri geçiş için öğrencilerinden herhangi bir ücret talep etmiyor. Genel olarak öğrenim görmek için belirlenen bölümün yıllık ücretinin ödenmesi yeterli oluyor. Kosova’da sadece İngilizce destekli bölümler bulunmadığı için, bölümünüzün hangi dilde eğitim verdiğini bilmeniz ve buna uygun bir şekilde başvuruda bulunmanız gerekiyor. Ancak bu sayede gerekli olan tüm işlemleri gerçekleştirebilir ve öğrenim süresinin sonunda ise diplomanızı alarak, bölümünüzün öğrenimini aldığınızı resmileştirebilirsiniz.

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bilinen çok sayıda ülkeden gelen öğrenciler, resmi dillerde Kosova’nın 71 farklı bölümü bünyesinde öğrenimlerini sürdürüyorlar. Çok sayıda öğrencinin bulunduğu Priştine Universum Üniversitesi bünyesinde kendine yer bulan hizmet değerlerine uygun bir şekilde başvuruda bulunabilirsiniz. Bölümlerin hiçbir zaman için üniversite kayıt sürecinde sınav talep etmiyor olması, kendi bölümünüzden Priştine Universum’a sorunsuz bir şekilde geçmenizi sağlayacaktır.

Taban puanı belirlenmemiş olduğu gibi, önceki okulunuzda mezun olduğunuz ön lisans eğitiminiz bulunuyorsa, bunu da kayıt esnasında belirtmeniz gereklidir. Bu sayede Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile görüşerek hem okul hem de Kosova hakkında detaylı bir şekilde bilgi edinebilirsiniz. Kurum yapısı itibariyle dikkatli bir şekilde incelenmeye devam edilen üniversiteler, tüm ülkelerde geçerli diploma yapılarına sahiptir. Geçiş yaptığınız bölüm ve bir önceki bölümünüzle ilgili bilgiler de mezuniyetinizde kayıtlara geçirilecektir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!