Kosova Osmanlı Mimari Eserleri

Kosova Osmanlı Mimari Eserleri

Osmanlı mimarisinin bir hayli zengin halde olduğu ülkelerden bir tanesi de Kosova olarak karşımıza çıkıyor. Bu anlamda şehirlerinden yola çıkarak incelemelere geçmekte fayda var. Örneğin Priştine ülkenin başkenti olması dışında Osmanlı mimarisinin zengin olduğu şehirlerden bir tanesidir. Tarihi yapıları ile dikkat çeken şehir içerisinde cami sayısı bir hayli fazla. Örneğin Lap Cami, Fatih Sultan Mehmet cami, Yaşar Para Cami bulunmakta. Bunlardan farklı olarak 15.yy’da yapılan Büyük Hamam dahi bulunuyor. Kosova Osmanlı mimari eserleri, Türk Tarih Kurumu tarafından dahi ayrı ayrı ifade edilmekte. Bu sayede;

  • Külliye, Camii ve Mescidlerin incelemelerine geçmek daha kolay olmakta.
  • Az sayıda türbe ile tekkelerin de olduğunu söylemek gerekiyor.
  • Medrese, rüştiye ve hanların da yerini alması söz konusudur.
  • Farklı olarak debbağhane ile çeşmelere de yer veriliyor.

Köprüler, konak ve kulelerin de yine Kosova Osmanlı mimari eserleri arasında ayrı ayrı sunulması esas alınmıştır. Priştine kadar mimarisi ile dikkat çeken bir diğer şehrin de Prizren olduğunu göreceksiniz. Türk medeniyetine yönelik önemli eserlerin sergilendiği şehirler arasında bulunmakta. Şehirde önceki yüzyıllarda zanaat örgütlerinin dahi olduğu biliniyor. Bu anlamda gelişmesine etki eden pek çok mimari esere ev sahipliği yaptığı açıktır. Örneğin Osmanlı’da tanımış olan şairlerin evi olarak nitelendirilen ‘ Şairler Yuvası’ dahi Prizren’de yerini almıştır. Bunun yanı sıra köprüleri, camileri ve çeşmeleri ile de adından söz ettirdiğini belirtmek gerek.

Kosova’nın Kültürel Mirasları

Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı öğrencilere ülke ve şehirlerine yönelik tüm detayları aktarmakta. Öyle ki eğitim hayatına burada devam etmek isteyen öğrencilerin tüm detaylara göz attıkları açıktır. Mimarisi, kültür ve eğlence imkanları bir hayli dikkat çekmekte. Priştine Universum Üniversitesi gibi okullarından yana adından söz ettiren ülkenin tüm niteliklerine göz atmakta fayda var. Bu sayede öğrencilerin bilgi sahibi olarak kayıt işlemlerine geçmeleri esas alınmakta. Başta kültür hayatına göz atacak olursak;

  • Kosova Osmanlı mimari eserleri arasında gösterilen Kosova Müzesi dikkat çekiyor.
  • Arkeolojik eserlerin bulunduğu müzelerin her yıl turistleri de karşılaması söz konusudur.
  • Emincik Etnoloji Parkı ile Kosova mimarisine yönelik izler taşımakta.

Bunların akabinde yeme – içme gibi temel imkanlarına da göz atılabilir. Başta et yemekleri ile adından söz ettirdiğini söylemeliyiz. Bunun arkasından hamur işlerinin geldiğini de göreceksiniz. Özellikle de Priştine özel lokanta ile kafeleri ile öğrencilerin dikkatini çekiyor. Üstelik uygun fiyat aralıklarına da sahip olduklarını görüyoruz. Burada eğitim görecek olan öğrencilerin bütçeleri temel alarak harekete geçtikleri açıktır. Bu anlamda önce şehirlerden incelemelere yer vermek ve tercihlerde bulunmak daha doğru olacaktır. Danışmanlıklar sayesinde de öğrencilerin bütçelerine uygun olacak şekilde seçim yapmaları sağlanıyor.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!