Kosova Hakkında

Kosova Hakkında ; Başkenti Priştine olan Kosova; 1.836.529 kişilik nüfusa ve 10,908 km2 yüz ölçümüne sahiptir. 17 Şubat 2008 yılında kurulan Kosova; cumhurbaşkanı ve başbakan tarafından yönetilmektedir. Balkanlar’da yer alan Kosova Cumhuriyeti; Sırbistan, Karadağ, Makedonya ve Arnavutluk devletlerine komşudur. Birleşmiş Milletler idaresinde iken 2008 yılında tek taraflı bağımsızlığını ilan ederek Avrupa Birliği’ne geçiş yapmıştır. Resmi dil olarak Arnavutça ve Sırpça kullanılsa da bölgesel olarak İngilizce, Romanca ve Boşnakça kullanılmaktadır.

Karasal iklime sahip olan Kosova’da kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar sıcak ve kuraktır. Dağlık arazilerin yaygın olduğu bu topraklarda kış turizmi için Brezoviça en faal noktalardan biridir. Uzun yıllar tarihte Osmanlı toprakları altında bulunan Kosova’da kendi geçmişimize dair izlere rastlamak oldukça mümkün. Türklerin de halen yaşamakta olduğu Kosova’da 1989 yılına kadar İngilizce resmi dil olarak kullanılmakta ve birçok kişi İngilizce bilmekteydi.

Kosova Hakkında Bilgiler Konuşulan Diller

Daha sonrasında ise resmi diller arasından çıkarılmıştır. Birçok şehri ile dillere destan olan güzel Kosova’yı tatil için olduğu kadar üniversite için de tercih edebilirsiniz. En dikkat çeken şehirleri arasında; Priştine, Prizren, Ferizovik, İpek, Yakova, Gilan, Poduyeva, Mitroviça ve Vıçtırın yer almaktadır.

Nüfusunun büyük bir kısmı Müslüman asıllıdır. Müslüman olmayanlar da Sırp asıllılardır. Tarım ve hayvancılıkla uğraşılan kırsal kesimlerin bolluğu ile Türkler yerleşmek için genellikle bu alanları tercih etmiştir. Ülkeye yapılan yatırımlar her geçen gün daha da artmaktadır.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!