Kosova Eğitim Sistemi

Kosova Eğitim Sistemi ; Balkanlar’da bağımsızlığını ilan ettikten sonra en hızlı büyüyen ülkeler sıralamasında başı çeken Kosova bugünlerde tüm dünyanın gündeminde. Yıllarca çeşitli ülkelerin maksatlı politikalarına maruz kaldığı için büyüme ve gelişme gösteremeyen ülke şimdilerde bu açığını büyüme ve kalkınma politikaları ile kapatmaya çalışıyor. Özellikle eğitim sisteminde büyük reformlara imza atan ülke, çocukların ve gençlerin eğitimli birer birey olarak yetişmeleri için üstün gayret gösteriyor.

2003-2004 yıllarında büyük bir eğitim reformu başlatan Kosova’da 3-6 yaş arası çocuklar okul öncesi eğitim alıyor. Kosovalı çocuklar 11 yaşına kadar 5 yıl boyunca ilkokula gidiyor. Eğitime maksimum düzeyde önem veren bir ülke olan Kosova’da ilkokulun ardından 4 yıl sürecek olan alt seviye ortaöğretim dönemi başlıyor.

Kosova Lise ve Üniversite Sistemi

Çocuklar 15 yaşlarını doldurduktan sonra genel meslek lisesine veya düz liseye gidebiliyor. 3 veya 4 yıl süren liseden 18 yaşında mezun olan gençler diledikleri üniversitenin diledikleri bölümüne kayıt yaptırabiliyorlar.

Kosova üniversite eğitimi bakımından da dikkat çeken ülkelerden biridir. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu dünyanın çeşitli ülkelerinden gençler üniversite eğitimi almak için Kosova’ya akın ediyor. Kaliteli bir eğitim sisteminin mevcut olması gençlerin tercihini bu ülkeden yana kullanmasını beraberinde getiriyor. Mesleki açıdan profesyonel bir eğitim sisteminden geçen gençler ülkelerine donanımlı ve yetişmiş bireyler olarak dönüyorlar. Kariyer açısından okulun ilk yıllarında tüm endişelerinden kurtulan gençlerin karşısına pek çok iş kapısı çıkıyor.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5  Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız

 

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram  ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!